DELL LATITUDE E6320
W skrócie:
Maluch wagi ciężkiej – tak możnaby określić Dell Latitude E6320, który na rynku pokazał się w roku 2011. Solidna obudowa, wygodna klawiatura z dużymi przyciskami i spora jak na 13 calowy ekran waga i gabaryty – to wyróżniki tego laptopa. Od jego premiery upłynął już kawał czasu więc czy jest to nadal komputer godny polecenia dla każdego?
Procesor
- Intel Core i3, i5 and i7 processors up to i7-26x0
Grafika:
- Intel HD Graphics 3000
Pamięć:
DDR3 SDRAM (1333 MHz) 2 sloty , 2GB or 4GB DIMM
Matryca:
- 13.3” HD (1366x768) Anty-Odblaskowa
Cechy zewnętrzne:
- Wysokość x szerokość x głębokość (mm): 30.1 x 335 x 223.3
- Waga: 2.154 kg, zasilacz: 340 g
Złącza:
- 1 ExpressCard/34,
- 2 USB 2.0,
- 1 VGA/D-Sub,
- 1 HDMI,
- 1 blokada Kensingtona,
- 1 eSATA,
- 1 złącze stacji dokującej,
- gniazda audio: 3.5 mm,
- czytnik kart: SD/MMC,
- 1 SmartCard
Napęd:
- DVD +/- RW
Podzespoły i przeznaczenie
Sercem tej rodziny komputerów są procesory Intel Core i3, i5 oraz i7 drugiej generacji wykonane w architekturze Sandy Bridge. Swego czasu były to jednostki bardzo nowoczesne i szybkie, które z powodzeniem radziły sobie nie tylko z pracą biurową, ale również z multimediami. Po kilku latach i większym zaawansowaniu oprogramowania tej wydajności procesorom nieco brakuje – warto więc sięgając po tego laptopa szukać egzemplarzy najmocniejszych, zwłaszcza z wersjami wysokonapięciowymi procesorów. To zmniejsza wydajność baterii, ale zdecydowanie uprzyjemnia pracę. Komputer z założenia miał być używany poza biurem przez pracowników terenowych, ale jego gabaryty i waga nieco tu przeszkadzają.
Niezależnie od modelu procesora jedyną dostępną opcją karty grafiki jest tu HD Graphics 3000. Karta ma swoje lata świetności już za sobą, ale do codziennej pracy, prezentacji, czy nawet do odtwarzania filmów w rozdzielczości HD powinna nam wystarczyć.
Matryca i grafika
Tak jak jedynym możliwym wyborem kary grafiki jest tu zintegrowana Intel HD 3000, tak producent nie dał nam również wyboru jeśli chodzi o matrycę. Jedyną dostępną jest trzynastocalowa matryca o rozdzielczości HD - 1366x768 pikseli, z powłoką antyodblaskową. Jest to typowy średniak jeśli chodzi o wyświetlanie obrazu. Niska luminancja, która utrudnia pracę w terenie, blade kolory i przeciętne kąty widzenia nie powalają – ale do zadań do jakich jest predystynowany ten komputer powinny wystarczyć.
Cechy zewnętrzne
Obudowa wykonana jest ze stopów metali. Pokrywa ze szczotkowanego aluminium, spód ze stopu magnesu, do tego stalowe zawiasy, utrzymujące porządnie ekran w wybranej pozycji to robi wrażenie. Jak zawsze u Della wszystko jest idealnie spasowane i ergonomicznie rozmieszczone. Złącza rozmieszczone są na wszystkich czterech ściankach i jest ich sporo – brakuje niestety choć jednego portu USB 3.0.
Klawiatura tradycyjnie już w maluchu pozbawiona jest bloku numerycznego, ale jej klawisze są duże, wygodne i z dobrym skokiem. Jest to bardzo wygodny osprzęt. Gładzik choć niewielki spełnia swoją rolę idealnie, wyposażony został w dwa fizyczne przyciski u dołu. Komputer jest relatywnie cichy bez obciążenia, niestety szum wiatraczka towarzyszy nam niemalże zawsze kiedy uruchomimy jakikolwiek program.
Plusy:
- obudowa
- klawiatura
- złącza i ergonomia
Minusy:
- waga całości
- dość głośny
- przeciętna matryca
- malutki gładzik