DELL LATITUDE E6420
W skrócie:
Dell Latitude E6420 to przełom w rodzinie komputerów. Jego obudowa w porównaniu z poprzednikami została mocno odświeżona i zyskała współczesnego wyglądu, choć w momencie jego premiery miała zarówno sympatyków jak i przyzwyczajonych do klasyki przeciwników. Jak w każdym z modeli tej serii mamy tu do czynienia z wieloma modelami procesorów, różną ilością pamięci, w odróżnieniu jednak od starszych modeli producent zdecydował się na doposażenie maszyny w opcjonalną kartę grafiki i opcjonalną dotykową matrycę.
Procesor
- Intel Core i5 and i7 Dual Core and Quad Core procesor
Grafika:
- Intel HD Graphics 3000
- NVIDIA NVS 4200M (DDR3 512MB)
Pamięć:
DDR3 SDRAM (1333 MHz) 2 sloty 1GB, 2GB or 4GB DIMM
Matryca:
- 14.0” HD (1366x768) LED
- 14.0’’ HD+ (1600x900) LED
Cechy zewnętrzne:
- Wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32 x 352 x 241
- Waga: 2.67 kg, zasilacz: 440 g
Złącza:
- 1 ExpressCard/54,
- 4 USB 2.0,
- opcjonalny USB 3.0,
- 1 VGA/D-Sub,
- 1 HDMI,
- opcjonalny modem,
- 1 blokada Kensingtona,
- 1 eSATA,
- gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym,
- czytnik kart: SD,
- 1 SmartCard,
- czytnik linii papilarnych
Napęd:
- DVD-ROM, DVD+/-RW
Podzespoły i przeznaczenie
W Dell Latitude E6420 sercem komputerów są dwurdzeniowe procesory Intel Core drugiej generacji wykonane w architekturze Sandy Bridge, Choć w momencie premiery były to bardzo mocne jednostki należy zauważyć, że dziś po paru latach widoczna jest w ich działaniu z nowymi systemami i oprogramowaniem pewna zadyszka.
Moc procesora w zestawieniu ze zintegrowaną kartą grafiki Intel HD Graphics 300 lub z dodatkową NVIDIA NVS 4200M wyposażoną w 512 MB własnej pamięci pozwala cieszyć się komfortową pracą lub skorzystać z programów do obróbki grafiki. Nie jest to jednak z pewnością demon szybkości. Na jednostkach z dodatkową kartą graficzną Nvidii uda nam się nawet zagrać, choć wybierać musimy gry nieco starsze.
Matryca i grafika
Komputer był wyposażany w jedną z trzech matryc – dwie z nich o rozdzielczości HD czyli 1366x768 różniły się pomiędzy sobą obecnością dotyku, trzecia matryca HD+ była najlepszym wyborem dla użytkowników maszyny.
Wszystkie oferowane matryce wyświetlają obraz czysty, jasny i czytelny. Kuleje jednak głębia czerni i dość chłodne odwzorowanie kolorów. Trzeba jednak przyznać, ze korzystanie z komputera nawet w jasnych pomieszczeniach jest nie tylko możliwe, ale i przyjemne. Matryce oferują również szerokie kąty widzenia w poziomie.
Cechy zewnętrzne
Jakość obudowy to już legenda w komputerach Dell – tym razem choć obudowa przeszła znaczący lifting i zaokrągliła się mocno, nadal nie możemy narzekać na zastosowane materiały. Dell komponuje swoje laptopy ze stopów metali – są więc one odpowiednio sztywne aby ochronić podzespoły i ekran, oraz idealnie spasowane. Metalowe zawiasy idealnie utrzymują matrycę w żądanej pozycji.
Zmianie uległ układ klawiatury – część przycisków umieszczonych dotychczas na oddzielnej belce trafiła do klawiatury, co sprawiło, że klawisze są mniejsze. Nadal jest to jednak bardzo mocna ceha tego modelu. Producent przewidywał, że komputer trafi do osób pracujących w terenie, ale jego waga – wraz z zasilaczem mamy tu niemalże 3 kg, nie pozwoli zabierać go w dłuższe trasy.
Plusy:
- obudowa
- druga karta graficzna
- dobre ułożenie złączy
- wygodna klawiatura
- niezła, jasna matryca
Minusy:
- ograniczone kąty widzenia
- wysoka waga
- potrafi się mocno nagrzać, przy wykorzystaniu karty Nvidii