LENOVO THINKPAD L420
W skrócie:
Typowy laptop biznesowy należących do najtańszych w ofercie Lenovo, nie powinno to jednak zwieść nabywcy. Niska cena w tym przypadku idzie w parze z podzespołami, które potrafią skutecznie poradzić sobie z pracą biurową, a legendarna już wygoda korzystania z laptopów serii ThinkPad nie jest również obca tej maszynie. To idealny wybór dla osoby, która pracuje z dużymi ilościami tekstu.
Procesor:
- Intel Core i5-2520M CPU,
- Intel Core i3-2310M CPU
- Intel Core i7-2620M CPU
Grafika:
Intel HD 3000 graphics
Pamięć:
DDR3-1333, maks. 8 GB
Matryca:
14 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, podświetlanie diodami LED, antiglare
Cechy zewnętrzne:
Waga: 2,3 kg
Wymiary: (szerokość x wysokość x głębokość) 343.9mm x 32mm x 232.9mm
Złącza:
- 1 ExpressCard/54,
- 4 USB 2.0,
- 1 VGA/D-Sub,
- 1 DisplayPort,
- 1 blokada Kensingtona,
- 1 eSATA,
- 1 złącze stacji dokującej,
- gniazda audio: wejście/wyjście audio,
- czytnik kart: MMC, SD, SDHC, SDXC,
- 1 czytnik linii papilarnych
Napęd:
- DVD ROM Read-Only
- Multi Burner/DVD CD Multi Rec
Podzespoły i przeznaczenie
Nie ukrywajmy. Opisywany laptop ma już swoje lata i okres świetności zastosowanych podzespołów już minął, a na rynku nawet wtedy były rozwiązania szybsze i wydajniejsze. Zastosowane procesory z rodziny Sandy Bridge dobrze jednak radziły sobie w laptopach przeznaczonych do prac biurowych i wyłącznie jako taka maszyna do pracy ten komputer świetnie daje sobie radę.
Zwolenników multimediów, zaawansowanej obróbki grafiki, czy gier musimy odesłać do innych modeli wyposażonych w nowocześniejsze rozwiązania. Jeśli jednak potrzebujemy niedrogiego, dobrze wyposażonego komputera głównie do pracy z edytorem tekstu to warto rozważyć zakup ThinPada L420.
Matryca i grafika
Jedyna stosowana w tym modelu matryca to 14 calowy ekran o rozdzielczości 1366x768 pikseli, co w połączeniu ze zintegrowaną kartą graficzną Intela HD 3000 nie daje nam dużego pola do popisu jeśli chodzi o osiągnięcia graficzne. W miarę poprawne odwzorowanie kolorów psuje mocno niski kontrast matrycy, który pomimo deklaracji producenta nie nadaje się do komfortowej pracy. To zdecydowanie największy minus opisywanej konstrukcji.
Cechy zewnętrzne
Tradycyjna, nieco kanciasta, ale solidnie spasowana obudowa laptopów z serii ThinkPad niektórym zapewne nie przypadnie do gustu pod względem wizualnym, ale ciężko przyczepić się do niej pod kątem funkcjonalności i ergonomii. Genialna wręcz wzorowa klawiatura, dobre rozłożenie portów, wygodny gładzik i trackball przysporzyły Lenovo wielu fanów. Te cechy posiada również nasz model. Niestety zarówno gabaryty jak i waga mocno odstają już od dzisiejszej wizji ultracienkich laptopów biznesowych.
Plusy:
- solidna, mocna obudowa
- klawiatura
- jasna, matowa matryca
Minusy:
- - podstawowa wydajność
- - słaby kontrast matrycy
- - rozmiary i ciężar